Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Případ Bárta a ABL: Mediální rozumbradové opět útočí na MF DNES

Spiknutí - a když ne spiknutí, tak špatná práce, dozvídám se od českých mediálních odborníků mistrujících MF DNES: tentokrát jde o velký materiál o Vítu Bártovi a spřízněné detektivní kanceláři ABL. Ve skutečnosti však zde vidím jen hanebně špatnou práci mediálních rozumbradů.

Jedním z rozumbradů je například politolog Milan Znoj. Ten již v pátek ráno v České televizi rozumoval nad „načasováním“ zveřejnění materiálu, kterým MF DNES odhalila velký tajný plán Víta Bárty, jak vstoupit do politiky a ekonomiky (více o něm zde). To je prý náhodička, že se text dostal na veřejnost zrovna po té, kdy poslanec Věcí veřejných Škárka a poslankyně Kočí řekli, že se je faktický šéf strany Vít Bárta snažil uplatit. To asi nebude investigativní žurnalistika, na materiálech se má přece pracovat dlouho, šklebil se i

ronicky politolog Znoj.

Problém je, že pan Znoj zjevně příliš netuší, jak nejen redakce MF DNES, ale obecně redakce médií pracují a jak investigativní materiály vznikají a vznikat mohou. Kdyby zmíněné věty o „načasování“ říkal člověk, který z podstaty své profese znát média nemusí, pochopil bych to: já jsem novinář a také nevím, jak rychle lze třeba projektovat most. Jenže Znoj je politolog, zabývá se politikou, tudíž by o médiích, které politiku ovlivňují, měl vědět dost.  A jestliže neví, měl by si znalosti doplnit.

Můj kolega Jiří Kubík totiž skutečně nelhal, když v novinách a na redakčním blogu (zde) napsal, že MF DNES začala zkoumat pozoruhodnou stranu Víta Bárty a jeho pozoruhodné zázemí-detektivní kancelář ABL již před několika měsíci. Ono to totiž ani jinak nejde. Představa, že většina materiálů jako ten o plánech Víta Bárty, s nimiž vstupoval do politiky, může vzniknout za týden, je naivní – stejně jako ta, že přijde jeden člověk a dá reportérovi fascikl a je to.  Jen menšina podobných materiálů vzniká rychle, většinou jde o zdlouhavou a úmornou práci, kdy se snažíte kontaktovat množství lidí a jejich informace ověřujete. A ti lidé, co s vámi hovoří, mají jen málokdy plán a jasný záměr – velice často, což se u nás obecně podceňuje, jde o osoby mluvící váhavě a proto, že prostě z vnitřního přesvědčení nesouhlasí s tím, co se kolem nich děje (v USA pro takové lidi existuje speciální termín – whistleblowers a v některých státech dokonce požívají zvláštní právní ochrany).

Tato představa o investigativní novinařině je samozřejmě neskonale méně vzrušující, méně bondovská a méně povrchní, ale to je mediální rozumbradům – jinak bojujícím proti povrchnosti – zjevně jedno.

Že materiál o plánech Víta Bárty bude připraven k vydání v pátek 8. dubna, jsme si řekli zhruba o čtrnáct dnů dříve na plánovací poradě vedení listu koncem března. Tedy před tím, než se objevilo na veřejnosti, že (dnes už tehdejší) místopředseda Věcí veřejných Jaroslav Škárka vypráví o penězích od Víta Bárty (a že týdeník Respekt si Škárku skrytě nahraje a příběh otiskne, jsme nevěděli).

Když se zpráva Respektu objevila první dubnovou neděli večer, měl jsem službu za vedení MF DNES. Šéfredaktor se telefonicky zajímal, co bude otvírák novin (hlavní text na titulní straně), a když se dozvěděl, že půjde právě o Škárkovo obvinění vůči Vítu Bártovi, byl trochu rozmrzelý. Teď se mezi naším materiálem a článkem Respektu budou hledat souvislosti, říkal mi – a já ho ještě přesvědčoval, že to nebude tak zlé.

Souběh obou věcí (Škárkova výpověď a odhalení MF DNES) byla skutečně náhoda – a my jsme venkoncem neměli moc na výběr, než zveřejnit náš materiál, jak bylo naplánováno, tedy v pátek.

Po Znojovi Šmíd

Politolog Znoj však na náhodu patrně nevěří, nic se podle něj neděje náhodou (mírně paranoidní). Ovšem ještě horší neznalost světa novin a novinářů, než jaké projevuje Milan Znoj, ukazuje se u jiného Milana, totiž Šmída, který paradoxně vyučuje média na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.

Materiál MF DNES o plánech Víta Bárty na vstup do politiky ostře odsoudil na svém blogu. Musím se přiznat, že tak povrchní, a priori předpojatý text jsem už dlouho nečetl.

MF DNES si prý otištěním plánů Víta Bárty na ekonomicko-politickou ofenzivu „zahrává se svoji pověstí seriozního média předpojatými pamflety z podstrčených dokumentů“. Bože, jak Milan Šmíd ví, že ty dokumenty o Vítu Bártovi byly podstrčené? Šmíd dále žádá, že „by ty dokumenty měly být kvalitně ozdrojovány“. Haha. Ví doktor Šmíd něco o principu ochrany zdrojů, tedy že novinář v demokracii má své zdroje chránit? Slyšel někdy zmíněný termín „whistleblower“? Nebo si pan Šmíd myslí, že u nás žádní whistleblowers nejsou, tudíž ti nemohli být zdrojem MF DNES – zdrojem musel být dozajista nějaký politik; Šmíd tedy patrně sdílí vulgární, ne-li dokonce marxistickou představu, že v Česku „práskají novinářům“ jen lidé, co sledují nějaký průzračný, patrně materiální zájem.

Doktor Šmíd jde ovšem dále. Odsuzuje například titulek  „Odhalen“, který vyšel na začátku tématu uvnitř MF DNES. Zde pan Šmíd prokazuje nedostatek znalosti cizích médií. Co je na „odhalen“ špatné? Cožpak neví, že titulek „revealed“ (odhalen, odhaleno) se běžně používá v britském seriózním tisku, právě u investigativních materiálů?

O co větší pochybnosti vzbuzuje Milan Šmíd ohledně svých znalostí, o to větším sebevědomím oplývá. Že jsme prý v titulku řekli „natáčeli Topolánka“ a to že prý není pravda. Zde ovšem pan Šmíd překrucuje, protože v titulku bylo napsáno „natáčeli i Topolánka“ – a to je samozřejmě pravda, na materiálech o Dalíkovi se objevil i Topolánek: pokud pan Šmíd nevěří, ať se podívá na video zde.  Podobně nepoctivý je, když tvrdí , že materiál MF DNES je „čistokrevný politický bulvár“ s „návodnými komentáři“, aniž by ovšem uvedl nějaký, alespoň jeden citát nebo konkrétní příklad (přístup vpravdě hodný univerzitního vyučujícího).

Další věci nechám na posouzení čtenáře (celý text doktora Šmída zde), pouze se musím zastavit ještě u jedné věci. Čtyřstránkový materiál o Bártovi a ABL, jehož spoluautorem byl Jaroslav Kmenta, označuje Šmíd pohrdlivě za „kmentovinu“ – je zjevně vidět, že mu kolega Kmenta leží v žaludku. Ať by udělal cokoli, stejně by to Šmídovi nebylo dost dobré.

Mně tento Šmídův předsudek přijde nejen nesoudný, ale především otřesně nespravedlivý. Co je na „kmentovině“ špatného? Co bylo špatného, když Jaroslav Kmenta odkryl podivné financování bytu Stanislava Grosse? Nikdo jiný něco takového neudělal – neměl to snad Jaroslav psát? Nebo co udělal Jaroslav Kmenta špatně, když popsal kontakty kmotra Františka Mrázka do vysokého byznysu a politiky? Bylo by pro Českou republiku podle Milana Šmída lepší, kdyby nenapsal, že politik ODS Ivan Langer loboval ve prospěch stejného byznysmena, který spolupracoval právě s Mrázkem?

Uměl by se doktor Šmíd přenést přes svoje předsudky a uznat, kolik věcí, které Jaroslav Kmenta napsal jako první, se dnes považují za potvrzená historická fakta?  Odpovím si sám – doktor Šmíd by to neuměl.

Závěrem:  Samozřejmě že české noviny a čeští novináři nejsou sborem neomylných světců;  dělají občas chyby a samozřejmě je správné, když na ně někdo upozorňuje.  Bohužel většina českých mediálních odborníků a rozumbradů jsou, nemohu si pomoci, mimo. Neznají ani česká média, natož zahraniční média. Projevují stejně paranoidní myšlení jako Jiří Paroubek či Vít Bárta (když už o něm hovoříme). A navíc – neměří všem stejným metrem.

Už jsem totiž četl stohy materiálů od mediálních rozumbradů, jak se nesmí používat metoda skrytého nahrávání a jak je tím MF DNES nechvalně proslulá. Nyní tedy marně čekám, kdy si přečtu nějaké zasvěceného hodnocení kroku, který udělal týdeník Respekt. Reportérka si skrytě nahrála Jaroslava Škárku mluvícího o úplatcích od Bárty v rozhovoru označeného předem za off the record, tedy neurčen k citování. Proč jste se k Respektu dosud nevyjádřil, pane Šmíde?

Michal Musil, zástupce šéfredaktora MF DNES

Autor: Redakční Redakční | neděle 10.4.2011 11:00 | karma článku: 44,66 | přečteno: 31708x
  • Další články autora

Redakční Redakční

Odpověď ukrajinskému velvyslanci

Novinář iDNES.cz Adam Hájek publikoval v uplynulých dnech sérii reportáží z Doněcku. V MF DNES na ně kriticky reagoval velvyslanec Ukrajiny v ČR Jevhen Perebyjnis. Tomu odpovídá šéfredaktorka iDNES.cz Naděžda Petrová.

30.5.2017 v 15:05 | Karma: 31,37 | Přečteno: 2534x | Diskuse| Ostatní

Redakční Redakční

Diskutujete na iDNES.cz? Nově můžete doložit identitu pomocí služby mojeID

Už skoro tři roky umožňuje iDNES.cz diskutování jen pod skutečnou identitou. Pomocí služby mojeID je prokázání identity nyní jednodušší.

15.7.2015 v 16:38 | Karma: 17,80 | Přečteno: 1647x | Diskuse| Ostatní

Redakční Redakční

Naši dětští čtenáři vyhráli setkání s fotbalisty Sparty

Dětští výherci Velké letní soutěže si užili Den s MF DNES. Návštěva pražské Zoo s komentovanou prohlídkou, fotografování s profesionálním fotografem i setkání s hráči A týmu fotbalové Sparty čekalo v sobotu výherce Velké letní soutěže MF DNES.

27.10.2014 v 15:39 | Karma: 12,15 | Přečteno: 342x | Diskuse| Média

Redakční Redakční

Hledání písma pro iDNES.cz

Při hledání nového písma pro iDNES.cz jsme měli jasnou představu. Písmo musí být charakteristické, přitom stabilní a dobře čitelné. Možná si říkáte, že tomu tak není...

10.7.2014 v 11:30 | Karma: 15,65 | Přečteno: 1976x | Diskuse| Média

Redakční Redakční

Proč nemáme na iDNES.cz obyčejné “lajkovací” tlačítko

Nabízíme pohled do zákulisí projektového týmu, který pracuje na vylepšování webových stánekiDNES.cz. Tentokrát na téma sdílecí tlačítka pro sociální sítě.

9.4.2014 v 17:02 | Karma: 13,76 | Přečteno: 869x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Pořadatelka nahé párty dostala v Rusku pokutu, provinila se kritikou války

25. dubna 2024  15:14

Moskevský soud ve čtvrtek uložil pokutu 50 tisíc rublů (asi 12 750 korun) televizní moderátorce a...

S vládou nemá smysl pokračovat v jednáních, a to ani za účasti prezidenta, řeklo ANO

25. dubna 2024  10:15,  aktualizováno 

V atriu Poslanecké sněmovny proběhla tisková konference stínové vlády hnutí ANO. Poslanci mluvili...

POLITICKÝ DIÁŘ: Pověstná „střídačka“ ODS a Kupkův úspěch na kongresu

25. dubna 2024

Premium Byť se před čtrnácti dny na kongresu ODS v Ostravě téměř nic nestalo (natož aby šlo o něco...

Odvrátili jsme dronový útok na Minsk z území Litvy, tvrdí Bělorusko

25. dubna 2024  13:11,  aktualizováno  14:56

Šéf běloruské tajné služby (KGB) Ivan Tertel ve čtvrtek uvedl, že se podařilo zmařit dronový útok...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 132
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 8259x
Největší a nejčtenější seriozní noviny v Česku - MF DNES a iDNES.cz. Osminásobní držitelé čtenářské ceny Křišťálová lupa. Server s nejdůvěryhodnějším zpravodajstvím (online redakce).

Etický kodex redakcí iDNES.cz a MF DNES

Vydavatelský kodex médií provozovaných společností MAFRA a.s.