iDNES.cz po deseti letech ruší kodex diskutéra

3. 02. 2011 16:23:30
Diskuse na iDNES.cz letos oslaví kulaté narozeniny. V lidském životě je deset let ještě dětský věk. Na internetu to z nich ale dělá jedny z nejstarších diskusí na českých zpravodajských serverech, pokud ne vůbec nejstarší.

Čtenáři iDNES.cz napsali desítky milionů příspěvků, zhruba 20 tisíc denně. Ty úplně nejstarší najdete pod tímto článkem. První příspěvek je tohoto znění: Já bych marihuanu povolil.

Za těch deset let se jedna věc nezměnila. Stále stojíme o anonymní názory svých čtenářů a uděláme všechno pro to, aby taková diskuse měla smysl*. Od diskutérů za to žádáme, aby chápali, že stránky iDNES.cz nejsou jejich majetkem. Každý, kdo vstupuje aktivně do diskuse, vchází k iDNES.cz na návštěvu. A jako návštěvník je vítán do doby, dokud dodržuje pravidla slušného chování. iDNES.cz má plné právo rozhodovat o tom, co se na stránkách s touto hlavičkou děje, kdo tam píše a co tam píše.

Ti, kdo neumějí či nechtějí diskutovat slušně a k věci, nás často obviňují z cenzury a nedostatku demokracie. To je omyl. Mají plné právo i možnost odejít diskutovat kamkoliv jinam. Dokud je toto možné, nelze mluvit ani o cenzuře, ani nedostatku demokracie. Redakce za deset let mnohokrát prokázala, že nikomu v diskusích nestraní a nemaže dokonce ani příspěvky nesouhlasné vůči iDNES.cz (vyjma nadávek a urážek).

Za deset let jsme také pochopili, že nemá cenu dále rozšiřovat a zpřesňovat kodex diskutéra. Diskuse na iDNES.cz jsou teď v nejlepší kondici, v jaké kdy byly. Zpřísněné mazání nás dovedlo k rekordnímu počtu aktivních a slušných diskutérů. Zbývá pár stovek potížistů, mezi kterými se ale vždy najde "chytrák", který kazí debatu všem ostatním tak dovedně, že zrovna tuto úchylku kodex nepojmenovává. Kodex proto rušíme.

Každému, kdo chce diskutovat na iDNES.cz, musí do budoucna stačit tento text, který docela jasně popisuje pravidla hry, aniž by vyjmenovával položku po položce, co se nesmí.

Diskutování ve veřejném prostoru jednoduše klade po obsahové i formální stránce na účastníky vyšší nároky než debata v soukromí. Každý slušný a rozumný člověk jistě chápe, že vulgarity, stalking, opakované vkládání příspěvků, reklama, rasismus... do diskusí nepatří. A nepatří tam ani příspěvky, které nijak nesouvisí s tématem diskuse, protože je to jen hlušina, která každou diskusi zadusí.

Jde nám o úroveň debaty – není nám jedno, jak to, co diskutéři chtějí říct, řeknou. Řečeno hrubě: diskutér má právo co chce napsat, redakce iDNES.cz co chce smazat. Těším se na zajímavé diskuse! Michal Hanák, šéfredaktor iDNES.cz

---------

* Ano, máte pravdu, toto už dnes (od 1.11.2012) neplatí. Po dlouhé a velmi důkladné debatě napříč redakcí jsme se rozhodli, že chceme komunikovat se skutečnými živými čtenáři, ne s anonymními nicky. To se dotklo i diskutování a věříme, že to diskusní prostředí výrazně zušlechtí. Více se dozvíte zde.

--------

Pozn.red.: Pro diskutování na iDNES.cz musíte být registrování v systému MůjPas a mít na svém kontě alespoň 1000 dukátů. Co jsou dukáty a jak je získáte, se dozvíte zde.

Aktualizováno: V lednu 2012 jsme přestali nabízet možnost zobrazit si diskusi včetně smazaných příspěvků. Nechceme čtenářům ukazovat, jak diskuse nemá vypadat. Proto jim nabízíme především příspěvky smysluplné, slušné, věcné a kultivované. A k tématu článku, pochopitelně. Diskuse pod články zkrátka nejsou chat - k chatování prostor v diskusi nenabízíme. Proto příspěvky bez přidané hodnoty k věci mažeme rovněž. A to i v případě, kdy samy o sobě nejsou urážlivé nebo vulgární.

Svoje smazané příspěvky si každý diskutující může prohlédnout ve svém profilu, o přehled nad tím, co a proč jsme mu smazali, tedy nepřichází.

-red-

Autor: | čtvrtek 3.2.2011 16:23 | karma článku: 44.70 | přečteno: 24272x

Další články blogera

Odpověď ukrajinskému velvyslanci

Novinář iDNES.cz Adam Hájek publikoval v uplynulých dnech sérii reportáží z Doněcku. V MF DNES na ně kriticky reagoval velvyslanec Ukrajiny v ČR Jevhen Perebyjnis. Tomu odpovídá šéfredaktorka iDNES.cz Naděžda Petrová.

30.5.2017 v 15:05 | Karma článku: 30.40 | Přečteno: 2330 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Tomáš Briaský

Nebezpečná (super)hloupost redaktora Moravce

Zdá se, že je v ČR po celé dlouhé roky jediný člověk, který je schopen moderovat televizní publicistické pořady. Tím je redaktor Moravec, fanatický bojovník mainstreamu EU, „jediného správného názoru“.

20.9.2019 v 9:10 | Karma článku: 40.14 | Přečteno: 1952 |

Dalibor Martišek

Jak se vyvíjeli technologie, které zlepšovali svět...

...se můžete dovědět 29. 9. 2019 v rámci tzv. Noci vědců 27. 9. 2019 v Technickém muzeu v Brně. Kromě moderních technologií, simulátorů a virtuální reality se seznámýte...

19.9.2019 v 15:04 | Karma článku: 14.59 | Přečteno: 374 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Smetana a výslech Ponerových. Utopili koťátka? Ne, jen šili Zemanovým. A co selfie, Emmo?

Nejtragičtější příklad moderátorky v naší kotlině i za hranicemi - naší galaxie. Platnější by zřejmě byla jako lektorka focení selfies nebo zpracovatelka kádrových posudků. Po památné prověrce Kusturicy výslech Ponerových.

16.9.2019 v 14:11 | Karma článku: 44.24 | Přečteno: 2998 | Diskuse

Josef Nožička

Jak redaktor ČT „vtipně“ zamontoval ruské maršály i do sportovního přenosu

Proč se sportovní reportéři naší veřejnoprávní televize či někteří čeští novináři často a rádi navážejí do ruských sportovců?

10.9.2019 v 8:03 | Karma článku: 41.38 | Přečteno: 1841 | Diskuse

Vladka Spidlova

Máme vůbec ještě premiéra?

Tak vám nevím a jsem zmatená jak lesní včela. Pročítám noviny, brouzdám po serverech...a nikde nic...

3.9.2019 v 9:42 | Karma článku: 32.76 | Přečteno: 1022 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz