iDNES.cz po deseti letech ruší kodex diskutéra

3. 02. 2011 16:23:30
Diskuse na iDNES.cz letos oslaví kulaté narozeniny. V lidském životě je deset let ještě dětský věk. Na internetu to z nich ale dělá jedny z nejstarších diskusí na českých zpravodajských serverech, pokud ne vůbec nejstarší.

Čtenáři iDNES.cz napsali desítky milionů příspěvků, zhruba 20 tisíc denně. Ty úplně nejstarší najdete pod tímto článkem. První příspěvek je tohoto znění: Já bych marihuanu povolil.

Za těch deset let se jedna věc nezměnila. Stále stojíme o anonymní názory svých čtenářů a uděláme všechno pro to, aby taková diskuse měla smysl*. Od diskutérů za to žádáme, aby chápali, že stránky iDNES.cz nejsou jejich majetkem. Každý, kdo vstupuje aktivně do diskuse, vchází k iDNES.cz na návštěvu. A jako návštěvník je vítán do doby, dokud dodržuje pravidla slušného chování. iDNES.cz má plné právo rozhodovat o tom, co se na stránkách s touto hlavičkou děje, kdo tam píše a co tam píše.

Ti, kdo neumějí či nechtějí diskutovat slušně a k věci, nás často obviňují z cenzury a nedostatku demokracie. To je omyl. Mají plné právo i možnost odejít diskutovat kamkoliv jinam. Dokud je toto možné, nelze mluvit ani o cenzuře, ani nedostatku demokracie. Redakce za deset let mnohokrát prokázala, že nikomu v diskusích nestraní a nemaže dokonce ani příspěvky nesouhlasné vůči iDNES.cz (vyjma nadávek a urážek).

Za deset let jsme také pochopili, že nemá cenu dále rozšiřovat a zpřesňovat kodex diskutéra. Diskuse na iDNES.cz jsou teď v nejlepší kondici, v jaké kdy byly. Zpřísněné mazání nás dovedlo k rekordnímu počtu aktivních a slušných diskutérů. Zbývá pár stovek potížistů, mezi kterými se ale vždy najde "chytrák", který kazí debatu všem ostatním tak dovedně, že zrovna tuto úchylku kodex nepojmenovává. Kodex proto rušíme.

Každému, kdo chce diskutovat na iDNES.cz, musí do budoucna stačit tento text, který docela jasně popisuje pravidla hry, aniž by vyjmenovával položku po položce, co se nesmí.

Diskutování ve veřejném prostoru jednoduše klade po obsahové i formální stránce na účastníky vyšší nároky než debata v soukromí. Každý slušný a rozumný člověk jistě chápe, že vulgarity, stalking, opakované vkládání příspěvků, reklama, rasismus... do diskusí nepatří. A nepatří tam ani příspěvky, které nijak nesouvisí s tématem diskuse, protože je to jen hlušina, která každou diskusi zadusí.

Jde nám o úroveň debaty – není nám jedno, jak to, co diskutéři chtějí říct, řeknou. Řečeno hrubě: diskutér má právo co chce napsat, redakce iDNES.cz co chce smazat. Těším se na zajímavé diskuse! Michal Hanák, šéfredaktor iDNES.cz

---------

* Ano, máte pravdu, toto už dnes (od 1.11.2012) neplatí. Po dlouhé a velmi důkladné debatě napříč redakcí jsme se rozhodli, že chceme komunikovat se skutečnými živými čtenáři, ne s anonymními nicky. To se dotklo i diskutování a věříme, že to diskusní prostředí výrazně zušlechtí. Více se dozvíte zde.

--------

Pozn.red.: Pro diskutování na iDNES.cz musíte být registrování v systému MůjPas a mít na svém kontě alespoň 1000 dukátů. Co jsou dukáty a jak je získáte, se dozvíte zde.

Aktualizováno: V lednu 2012 jsme přestali nabízet možnost zobrazit si diskusi včetně smazaných příspěvků. Nechceme čtenářům ukazovat, jak diskuse nemá vypadat. Proto jim nabízíme především příspěvky smysluplné, slušné, věcné a kultivované. A k tématu článku, pochopitelně. Diskuse pod články zkrátka nejsou chat - k chatování prostor v diskusi nenabízíme. Proto příspěvky bez přidané hodnoty k věci mažeme rovněž. A to i v případě, kdy samy o sobě nejsou urážlivé nebo vulgární.

Svoje smazané příspěvky si každý diskutující může prohlédnout ve svém profilu, o přehled nad tím, co a proč jsme mu smazali, tedy nepřichází.

-red-

Autor: | čtvrtek 3.2.2011 16:23 | karma článku: 44.59 | přečteno: 23733x

Další články blogera

Odpověď ukrajinskému velvyslanci

Novinář iDNES.cz Adam Hájek publikoval v uplynulých dnech sérii reportáží z Doněcku. V MF DNES na ně kriticky reagoval velvyslanec Ukrajiny v ČR Jevhen Perebyjnis. Tomu odpovídá šéfredaktorka iDNES.cz Naděžda Petrová.

30.5.2017 v 15:05 | Karma článku: 30.14 | Přečteno: 2300 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Josef Nožička

Václav Klaus mladší je trnem v oku mediálním vzdělávacím odborníkům

Při surfování internetem jsem narazil na dva komentáře, týkající se školství. Přičemž oba dva se trefovaly do současného předsedy školského výboru Poslanecké sněmovny Václava Klause mladšího.

17.2.2019 v 11:06 | Karma článku: 38.59 | Přečteno: 1113 | Diskuse

Martin Faltýn

Letadla, lvíčci a lavina

Zní to jak název nějaké špatné italské komedie 70. let... leč omyl. Co mají tyto tři pojmy společného?

10.2.2019 v 17:24 | Karma článku: 14.11 | Přečteno: 225 | Diskuse

Jan Zíma

V kauze pořezání Petry Kvitové si pan obžalovaný nárokuje věci, na které nemá právo !

Mnohým by se mohlo zdát, že pan Žondra je nevinný, protože zarputile bojuje za svoji svobodu. Otázkou zní, zda si ji zaslouží ? Anebo je to celé jen bezohledné divadlo.

6.2.2019 v 18:56 | Karma článku: 29.49 | Přečteno: 1099 |

Roman Máca

Otevřený dopis České televizi

Situace na naší mediální scéně mě nenechává klidným, a proto jsem se rozhodl napsat otevřený dopis České televizi.

4.2.2019 v 12:35 | Karma článku: 41.38 | Přečteno: 14530 | Diskuse

Tomáš Flaška

Dnes to budou chtít poslanci televizi vytmavit

Ve Sněmovně by dnes mohlo dojít k hlasování o výročních zprávách České televize. Pokud je Sněmovna neschválí, padá televizní rada, tím i ředitel ČT a tím pádem i současný tým.

31.1.2019 v 5:06 | Karma článku: 30.70 | Přečteno: 2093 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz