iDNES.cz upravuje pravidla, diskutovat půjde jen pod reálným jménem

3. 10. 2012 13:00:00
Diskuse pod články na iDNES.cz čeká největší změna za několik posledních let. Od listopadu už nebude možné dál diskutovat pod přezdívkami.

novediskuse.pngU nových registrací budou čtenáři povinně vyplňovat jméno a příjmení. Starší registrace zůstávají v platnosti (včetně nasbíraných dukátů ve věrnostním systému MůjPas), diskutéři budou ovšem vyzváni ke zpětnému doplnění jména a příjmení. Bez toho diskutovat nepůjde.

U příspěvků napsaných před přeregistrací se i nadále bude zobrazovat pouze původní nick přeregistrovaného, netřeba se tedy obávat nechtěného propojení nové identity s onou předchozí "nickovou".

Tato změna je prvním krokem na cestě, na níž chceme dále zlepšovat vztah se čtenáři, kteří se na iDNES.cz pravidelně vrací. Počítáme s tím, že do budoucna by členové tzv. Klubu iDNES.cz mohli lépe spravovat své účty nejen v diskusích, blozích či soutěžích, ale i na dalších webech patřících pod iDNES.cz, jako je třeba fotoalbum Rajče.net. Plánujeme také, že by se stálí a slušní diskutéři mohli jednou zapojit do administrace diskusních příspěvků.

Jedna z novinek se objeví v nejbližších týdnech v diskusích pod blogy. Blogeři, s nimiž jsme chystané změny konzultovali, dostanou možnost si diskuse pod svými články spravovat - tedy rozhodovat o tom, který příspěvek v diskusi ponechají a který smažou. Právě v diskusích pod blogy se nejčastěji objevovala organizovaná kyberšikana, což některé blogery odradilo od psaní úplně, jiní převáděli diskuse na jiné servery. Máme za to, že autor blogu má právo rozhodovat o tom, jak bude diskuse pod jeho dílem vypadat.

Více se o nových diskusích
dočtete v FAQ a v pravidlech
pro diskutování.

Další vylepšení, která budou viditelná hned, se týkají grafiky i funkcí v diskusích. Přibylo například žádané tlačítko na negativní hodnocení příspěvku, kliknutí na doporučení příspěvku se projeví okamžitě, ne až po refreshi stránky. Také psaní příspěvků bude uživatelsky příjemnější, okno pro psaní se objeví přímo ve vlákně, nikoli na nově otevřené stránce.

Čtenářům tedy chceme nabídnout na iDNES.cz prostředí, ve kterém se budou cítit příjemněji než dosud. Výměnou za to od nich na druhou stranu budeme nově požadovat jméno a příjmení. Jsme totiž přesvědčeni, že do tohoto nového prostředí patří skuteční lidé se skutečnými jmény, ne smyšlené identity jako „Čí jsou Sudety? Naše!“ nebo „Lumpíí i po banánu“.

Od čtenářů vyžadujeme, aby jméno a příjmení vyplnili pravdivě. Při pochybnostech o pravosti zadaných údajů budeme vyžadovat zaslání naskenovaného dokladu totožnosti s viditelným jménem, příjmením a fotografií, avšak se začerněným nebo jinak zneviditelněným rodným číslem a adresou. Doklady bez této úpravy budeme odmítat. Uživateli, který takový doklad nepředloží, účet zablokujeme.

Vážně, přečtěte si FAQ, najdete tu odpovědi na řadu připomínek z diskusí.


Další pravidla pro samotné diskutování se nemění. Stále trváme na tom, že diskutovat lze tvrdě, leč slušně a kultivovaně. Stále nabízíme prostor pouze pro diskusi k tématu článku. Proto jiné než slušné a kultivované příspěvky k tématu článku budeme z diskusí dál mazat. Po deseti smazaných příspěvcích bude stejně jako dosud následovat smazání celého účtu.

I nadále požadujeme pro plnohodnotné diskutování dosažení hranice tisíce dukátů, ovšem s jednou novinkou. Pokud čtenář při registraci spáruje svůj idnesový profil s důvěryhodným účtem na Facebooku, může začít diskutovat ihned.

Věříme, že jsme se vydali na správnou cestu a že po ní naši čtenáři půjdou s námi.

Michal Hanák, šéfredaktor
Tomáš Ventura, zástupce šéfredaktora
Jan Dvořák, šéfadmin diskusí

Autor: | středa 3.10.2012 13:00 | karma článku: 43.52 | přečteno: 89286x

Další články blogera

Odpověď ukrajinskému velvyslanci

Novinář iDNES.cz Adam Hájek publikoval v uplynulých dnech sérii reportáží z Doněcku. V MF DNES na ně kriticky reagoval velvyslanec Ukrajiny v ČR Jevhen Perebyjnis. Tomu odpovídá šéfredaktorka iDNES.cz Naděžda Petrová.

30.5.2017 v 15:05 | Karma článku: 30.31 | Přečteno: 2311 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Libor Čermák

Musí ČT štvát proti buddhistům?

Přestože se už dávno ví, že za velikonočními atentáty na kostely jsou islamisté, tak se divím, že v České televizi se ozývají hlasy, které štvou proti buddhistům. Ať se na mne nezlobí, ale mne se toto jejich štvaní vůbec nelíbí.

24.4.2019 v 19:00 | Karma článku: 36.97 | Přečteno: 993 |

Jaroslav Pomp

Media jako PR agentury masových zločinců

Turistický ráj Srí Lanka se proměnil v peklo. A když ještě nebylo jasné, kdo útočil, novináři si opět kladli horečně otázku: Která teroristická skupina udeřila? A slétali se do postižené země jak masařky na smradlavé lejno.

24.4.2019 v 10:31 | Karma článku: 42.02 | Přečteno: 3890 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Máma má Emmu. Emma má meme. Majstrštyk Emma Smetana - smutné selfie s hořící Notre-Dame

Někteří zkrátka nesnesou srandu, je-li namířena proti nim - resp. jejich hlouposti. Příklad Emma Smetana a "smutná" selfie s Notre-Dame. A jejich spolubojovníci jsou natolik mimo, že to ještě sami čeří. Jako představitelé DVTV.

19.4.2019 v 11:19 | Karma článku: 47.00 | Přečteno: 7235 | Diskuse

Marek Lichtenberk

Porno versus dekonsolidace. Co ohrožuje veřejnoprávní média?

V pondělí jsem navštívil veřejný seminář „Nezávislost veřejnoprávních médií v ČR“, pořádaný Stálou komisí Senátu pro sdělovací prostředky.

16.4.2019 v 10:27 | Karma článku: 7.29 | Přečteno: 380 | Diskuse

Libor Čermák

Jak si představuji seriózní veřejnoprávní zpravodajství?

Politická korektnost je pro mnohé jistě zajímavá ideologie. Ale nezapomeňme, že to není ideologie jediná. V každé správné demokracii přeci má být politických směrů co nejvíc. A stejně by tomu mělo být i u veřejnoprávních médií.

15.4.2019 v 8:13 | Karma článku: 27.33 | Přečteno: 591 |

Najdete na iDNES.cz