Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hledání písma pro iDNES.cz

10. 07. 2014 11:30:00
Při hledání nového písma pro iDNES.cz jsme měli jasnou představu. Písmo musí být charakteristické, přitom stabilní a dobře čitelné. Možná si říkáte, že tomu tak není...

Prvním výchozím bodem pro výběr byla velikost. Rozlišení monitorů se neustále zvětšuje a většina webů s tím nepočítá. Uživatelé si potom musí písmo zvětšovat, což dělají ve 20 % případů. Zatímco v roce 2007 mělo 55 % uživatelů rozlišení 1024 x 786, dnes je to necelých 7 %. Naopak výrazně roste podíl rozlišení 1366x768 (22,37 %) a 1920x1080 (9,36 %) a pomalu klesá podíl rozlišení 1280x1024 (9,9 %). Přitom plocha monitorů se příliš nemění. Zatímco dříve tak stránka iDNES.cz vyplnila plnou šířku monitoru, dnes zabírá polovinu obrazovky a podobně malá jsou i písmena.

Dosud používaný Arial je v aktuální velikosti 16 px optimalizovaný, ale při zvětšení na 18 px vypadá písmo tučně a neklidně. Proto hlavním kritériem bylo, aby písmo umožňovalo snadné čtení. Dále nemělo být ani příliš kompaktní, ale ani příliš roztahané. Protože iDNES.cz je od začátku spojován s bezpatkovým písmem, rozhodli jsme se u něj zůstat. Navíc jsme nechtěli příliš sterilní font, ale písmo s výrazem.

V první fázi jsme vybrali písma LTF Etica, Adelle Sans, JAF Bernina, Facit a Priva a porovnávali jsme je s Arialem. Z těchto písem nám nejlépe vyšla LTF Etica, proto jsme se ji rozhodli vyzkoušet. Vybrali jsme si ostrovy Technet a Brno. Z počátku uživatelé změnu nezaznamenali, ale nám se nelíbilo, jak písmo vypadá. Důvodem byl prohlížeč Chrome, který neuměl písma vyhlazovat a jediná možnost byla ho ošidit. Tak začalo naše hledání optimální kombinace velikosti a řezu.

Potom ovšem přišla pozitivní zpráva. Po čtyřech letech od nahlášení chyby se vývojáří Chrome rozhodli, že opraví zobrazování písma. Změna přichází postupně s verzemi 35 (současná) a 37 (běžní uživatelé ji dostanou koncem července). Nebylo tedy nutné nic opravovat, ale počkat. Přesto jsme museli dořešit několik nedostatků s dodavatelem. Základ písma se ještě i dnes vyrábí hlavně pro tisk a poté se optimalizuje jeho zobrazení na obrazovku. Speciální úpravou se musí zajistit, aby všechny nožičky znaků byly na obrazovce stejně široké, neořezávaly se obloučky a písmena neskákala. A to samozřejmě nejen v jedné velikosti, ale pokud možno ve všech. Tyto úpravy mohou být někdy náročnější než samotná tvorba písma.

Samozřejmě se nabízí možnost použít nějaká volně dostupná “vyzkoušená” písma, například Open Sans, Noto Sans nebo další. Bohužel kromě obecné dostupnosti mají také nevýhody. První je snadná okoukatelnost, protože už dnes je používá spousta webů a množství bude dále růst. Zadruhé podle našeho názoru je čitelnost písma horší než u vybrané Etiky. A konečně zatřetí, u počítačů s vypnutým vyhlazením nevypadá dobře ani Open Sans, ani Etika.

Jak má písmo správně vypadat

Časté stížnosti na kvalitu písma se týkají toho, že je zubaté. Obrázek vydá za tisíc slov, proto nejprve si ukážeme, jak někde nové písmo vypadá a jak by mělo vypadat správně. Rozdíl je jasný, písmo je buď “chlupaté” nebo dobře čitelné.

pismo4.png

Problém se týká počítačů, na kterých je vypnuté vyhlazování písma, prakticky výhradně starých Windows XP. U Windows Vista, 7 a 8 problém nevzniká, vyhlazení je na nich zapnuté, ale i při vypnutém vyhlazení vypadá písmo dobře.

Systém Windows XP se začal prodávat v roce 2001, kdy většinu monitorů tvořily klasické katodové a jenom minimum moderní LCD, proto nebylo vyhlazení zapnuté. Dnes však vypnuté vyhlazení působí spíše problémy, stále víc webů používá nestandardní písma, která potom nevypadají hezky.

Jak vyhlazení zapnout

Ve Windows XP klepnout pravým tlačítkem myši na plochu, vybrat Vlastnosti, záložku Vzhled, klepnout na Efekty a zaškrtnout Používat metodu vyhlazování hran rastrových písem a ze seznamu vybrat ClearType. Ve většině aplikací se nastavení projeví ihned, v případě Google Chrome musíte program ukončit a znovu spustit.

pismo5.jpg

V novějších verzích Windows se dá nastavení ClearType ještě vyladit, hlavně v případě, že písmo sice máte vyhlazené, ale kolem znaků vidíte červené nebo modré “duchy”. Někteří výrobci monitorů totiž používají nestandardní obrazovky.

Autor: | čtvrtek 10.7.2014 11:30 | karma článku: 13.70 | přečteno: 1619x

Další články blogera

Odpověď ukrajinskému velvyslanci

Novinář iDNES.cz Adam Hájek publikoval v uplynulých dnech sérii reportáží z Doněcku. V MF DNES na ně kriticky reagoval velvyslanec Ukrajiny v ČR Jevhen Perebyjnis. Tomu odpovídá šéfredaktorka iDNES.cz Naděžda Petrová.

30.5.2017 v 15:05 | Karma článku: 28.45 | Přečteno: 2164 | Diskuse

Diskutujete na iDNES.cz? Nově můžete doložit identitu pomocí služby mojeID

Už skoro tři roky umožňuje iDNES.cz diskutování jen pod skutečnou identitou. Pomocí služby mojeID je prokázání identity nyní jednodušší.

15.7.2015 v 16:38 | Karma článku: 14.67 | Přečteno: 1036 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Stisk Studentský deník

Dcery tvrdí, že jsem v pětačtyřiceti začal dělat youtubera, říká novinář Jindřich Šídlo

Svoji profesi dělá přes pětadvacet let a patří mezi novinářskou tuzemskou špičku. Nyní se přesunul k vizuální novinářské tvorbě a vytváří s kameramanem Tomášem Dusilem satirický pořad Šťastné pondělí pro portál Seznam Zprávy.

14.11.2017 v 22:04 | Karma článku: 8.58 | Přečteno: 468 | Diskuse

Tomáš Vyoral

JXD: další Reflexivní demokrat na baterky s totalitními choutkami

Zakažte Aeronet, ohrožuje naše děti! hlásá JXD z Refexu. Alternativci se alternativa zajídá a po vzoru svých "oblíbených" komunistů by konal "demokraticky" se stejnou parádou. A propos: marijánka "vaše" děti neohrožuje?

13.11.2017 v 11:11 | Karma článku: 40.21 | Přečteno: 2013 | Diskuse

Jan Bartoň

Senátor John McCain - apoštol politické korektnosti

Republikán John McCain byl v roce 2008 kandidátem Republikánů na prezidenta a prohrál s Barackem Obamou. Byl proti Donaldu Trumpovi během republikánských primárek roku 2016 a pracuje proti němu stále.

13.11.2017 v 8:05 | Karma článku: 30.80 | Přečteno: 723 | Diskuse

Pavel Ďuran

Podvody při volbách?

O co komu zase jde? Volby skončily tak, jak skončily, blíží se další, ty prezidentské, jejichž výsledek je opět předvídatelný.

11.11.2017 v 5:48 | Karma článku: 21.18 | Přečteno: 619 | Diskuse

Jan Bartoň

Jsem člověk, poněkud v tísni

Billboardová kampaň Člověka v tísni rozbouřila internetové diskuse podobně jako fotografie prvňáčků odněkud z Teplicko-Mostecka. Nebydlím sice v Praze či dalších „velkých“ městech, ale jsem z této kampaně poněkud v tísni.

10.11.2017 v 13:27 | Karma článku: 33.29 | Přečteno: 1126 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.